Sztuka w mieście/ww WSL/ATL/SWMww-L
W ramach zajęć przewidziane jest zwiedzanie wybranych wystaw sztuki dawnej i współczesnej, które będą mieć miejsce w bieżącym roku akademickim w Białymstoku (przede wszystkim w Galerii Arsenał, ale także np. w Muzeum Podlaskim) oraz Warszawie (Muzeum Narodowe i ewentualnie inne instytucje wystawiennicze – w zależności od programów wystaw i woli studentów), a także wycieczki po mieście pozwalające zrozumieć jego złożoność, złożoność zawartych w nim treści natury estetycznej i ideowej. Istotą zajęć będzie dyskusja nad wystawami, wybranymi dziełami, zjawiskami itp.
Celem zajęć jest:
- przekonanie studentów do aktywnego uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych, zasadniczo poszerzających ich świadomość artystyczną oraz kreatywność
- uświadomienie wagi publicznych i prywatnych instytucji wystawienniczych jako źródła wiedzy na temat kultury dawnych epok oraz współczesnej, jak też źródła inspiracji pomocnego w twórczości teatralnej
- uświadomienie oraz omówienie wybranych zagadnień związanych z problemem tzw. sztuki publicznej.
- wykształcenie krytycznego podejścia do oglądanych wystaw, a także umiejętność analizy sztuki w przestrzeni publicznej
- przedstawienie podstawowych zagadnień związanych z treścią i wymową ideologiczną architektury
Efekty kształcenia
W zakresie wiedzy (W) student:
- posiada bieżącą orientację w planach wystawienniczych galerii i muzeów (A_W1),
- jest wyposażony w podstawy wiedzy o sposobach realizacji wystaw artystycznych i zadaniach kuratorskich (A_W9)
W zakresie umiejętności (U) student:
- potrafi opisać i analizować istotę konstrukcji wystawienniczej i metody jej adresowania do odbiorców z danych środowisk (A_U2),
- umie prowadzić dyskusje na temat treści i formy wystaw artystycznych (A_U6),
- umie swobodnie wypowiadać się (ustnie i pisemnie) na temat sposobu realizacji konkretnej wystawy artystycznej (A_U14).
W zakresie kompetencji społecznych (K) student:
- jest zdolny do konstruktywnej krytyki w stosunku do konkretnych działań wystawienniczych (A_K4),
- jest zdolny do podjęcia refleksji na temat użyteczności danych projektów wystawienniczych dla danych społeczności (A_K5),
- wykazuje się umiejętnościami efektywnego komunikowania się w kwestiach dotyczących projektów wystawienniczych w danym miejscu, czasie i w odniesieniu do danych społeczności (A_K6).
Kryteria oceniania
1. Na podstawie obecności i aktywności na zajęciach (ocena umiejętności krytycznej analizy omawianego materiału, aktywność w dyskusji, dociekliwość, krytycyzm spojrzenia na omawiane zagadnienia, samodzielność interpretacji omawianych zjawisk)
Dozwolone są 3 nieobecności nieusprawiedliwione. W przypadku większej liczby nieobecności student nie zostanie dopuszczony do zaliczenia. Warunkiem otrzymania oceny końcowej jest spełnienie wszystkich wymogów zaliczenia, tj. wykonanie wszystkich zadań cząstkowych.
Literatura
1. Izabela Kopania, Zbiór otwarty. Prace z Kolekcji II Galerii Arsenał i Podlaskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, Białystok 2012.
2. K. Kopania, Arsenał sztuki. Galeria Arsenał w Białymstoku i jej Kolekcja II, Białystok 2006
3. Rottenberg, Sztuka w Polsce 1945-2005, Warszawa 2005
4. M. Ujma, Sztuki wizualne, Warszawa-Bielsko-Biała 2011
Literatura szczegółowa:
Dobierana i podawana w trakcie roku akademickiego, po każdych zajęciach. Uzależniona od wystaw sztuki dawnej i współczesnej, które będą mieć miejsce w danym roku w Białymstoku bądź Warszawie.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami: