Psychologia WSL/ATL/Psych-Z
Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z podstawowymi pojęciami z zakresu psychologii, obejmującymi: rozwój psychiczny, teorie osobowości, poznawanie i spostrzeganie społeczne, pojęcie normy i patologii, przełomowe eksperymenty i badania psychologiczne. W trakcie zajęć rozwijane będą też kompetencje z zakresu efektywnej komunikacji interpersonalnej, postawy asertywnej w relacjach z innymi, budowania osobistego dobrostanu w oparciu o badania w nurcie psychologii pozytywnej.
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student:
- Posiada wiedzę podstawową wiedzę z zakresu psychologii dotyczącą mechanizmów, identyfikacji oraz strategii rozwiązywania problemów społecznych.
- Zna mechanizmy rządzące zjawiskami społecznymi; rozumie procesy i zjawiska kierujące zachowaniem ludzi. Przyjmując postawę asertywną w relacjach z innymi potrafi skutecznie budować relacje z innymi dbając o swój dobrostan.
- Jest w stanie skutecznie komunikować się zarówno z osobami będącymi specjalistami jak i nie będącymi specjalistami w danej dziedzinie. Potrafi współpracować w grupie i przyjmować w niej różne role.
Kryteria oceniania
Dyskusja, praca w grupach, prezentacja, analiza przypadku, mini wykład.
Zaliczenie na podstawie pracy w trakcie zajęć i wyniku testu zaliczeniowego.
Literatura
Literatura podstawowa:
- Zimbardo, Ph.G., Gerrig, R.J. (2012) Psychologia i życie. Warszawa: PWN.
- Achor S. (2022) Przewaga szczęścia. W jaki sposób pozytywne nastawienie napędza sukcesy zawodowe i osobiste, Studio Emka.
Literatura dodatkowa:
- Aronson E. (2005) Człowiek istota społeczna, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
- Kolemba, M (2015) Skuteczna komunikacja interpersonalna. Asertywne wyrażanie krytyki jako praktyczna forma efektywnego komunikowania się. General and Professional Education, p. 28-33.
- Mietzel G. (2013) Wprowadzenie do psychologii, Gdańsk: GWP.
- Strelau J., Doliński D. (2008) Psychologia, Tom 1, Gdańsk: GWP.
- Strelau J., Doliński D. (2008) Psychologia, Tom 2, Gdańsk: GWP.
- Stewart J. (red.) 2003 Mosty zamiast murów. Podręcznik komunikacji interpersonalnej, Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN,
- Tokarz M. (2006) Argumantacja Perswazja Manipulacja, Wykłady z teorii komunikacji, Gdańsk, GWP
- Wojciszke B. (2006) Człowiek wśród ludzi – zarys psychologii społecznej, Warszawa: Scholar.
W cyklu 2023/24-Z:
Literatura podstawowa: |