Konsultacje logopedyczne III ww WSL/ATL/KL3ww-Z
Dobór ćwiczeń logopedycznych odbywa się indywidualnie i dostosowany jest do stopnia wadliwej artykulacji poszczególnych głosek. Ćwiczenia logopedyczne obejmują głównie grupę tych głosek, które artykułowane pozanormatywnie przyczyniają się do ich nieprawidłowego brzmienia na scenie, a tym samym niewyraźnej wymowy scenicznej. Do tej grupy zaliczamy przede wszystkim głoski dentalizowane szeregu syczącego, ciszącego i szumiącego. Walory ekspresywno-estetyczne powyższych głosek mają duży wpływ na warstwę brzmieniową wypowiedzi scenicznej. Korekcja wadliwie brzmiących głosek poprzedzona jest rediagnozą logopedyczną. Utrwalanie prawidłowej artykulacji obejmuje zdania i teksty sceniczne. Istnieje możliwość pracy online.
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
W zakresie wiedzy:
Zna i rozumie zasady staranności artykulacyjnej poszczególnych dźwięków mowy i całych grup głoskowych w zdaniach i tekstach scenicznych (K_W06)
W zakresie umiejętności:
Świadomie koryguje nieprawidłowo artykułowane głoski, utrwala i automatyzuje poprawną warstwę brzmieniową głosek w wypowiedzi scenicznej (K_U01).
Umiejętnie posługuje się prawidłową artykulacją poszczególnych głosek języka polskiego w dłuższych wypowiedziach scenicznych, realizując różne projekty artystyczne (K_U06).
W zakresie kompetencji społecznych:
Podejmuje refleksję na temat własnych umiejętności artykulacyjnych w zakresie wymowy scenicznej (K_K01)
Samodzielnie dokonuje autooceny własnych wypowiedzi scenicznych zgodnych z normami fonetycznymi (K_K02)
Kryteria oceniania
Zaliczenie na podstawie indywidualnej pracy i rozwoju studenta.
Dozwolone są 2 nieobecności nieusprawiedliwione.
Literatura
1. I. Styczek Logopedia
2. Wybrane teksty z literatury współczesnej (m.in O. Tokarczuk, M. Masłowska, A. Stasiuk)
2. Grzegorz Leszczyński - wybór i oprac. Antologia polskiej poezji współczesnej
3. Utwory sceniczne studentów