Działania performatywne WSL/ATL/DP-L
Zajęcia fakultatywne mają formę wymiennie: konwersatorium oraz ćwiczeń praktycznych.
W pierwszym etapie studenci dzielą się swoimi dotychczasowymi doświadczeniami, spostrzeżeniami i wątpliwościami dotyczącymi sztuki performansu w Polsce i na świecie. Zrealizowane zostanie również konwersatorium wprowadzające, podczas którego studenci zostaną zapoznani z historią powstania, procesem przemian oraz charakterystyką współczesnych działań performatywnych.
Kolejnym etapem zajęć jest podejmowanie przez studentów prób realizacji autorskich działań performatywnych (indywidualnie lub w grupie o dowolnej ilości osób) mieszczących się w jednej z czterech kategorii zaproponowanych przez prowadzących:
1. Instalacja performatywna ;
2. Działanie performatywne o charakterze społeczno-politycznym ;
3. Site specific ;
4. Odwzorowanie powstałego dotąd performansu .
Autorskie wypowiedzi performatywne będą przyczynkiem do głębszej analizy istoty performansu oraz wyszczególnienia etapów jego przygotowania i samego performowania. W ramach kontynuacji formy konwersatorium studenci weryfikują swoje przemyślenia.
W drugim semestrze badany będzie temat łączenia różnorodnych sztuk scenicznych z performansem. Studenci będą podejmować próby realizacji autorskiego działania scenicznego (indywidualnie lub w grupie o dowolnej ilości osób) z wykorzystaniem elementów działań performatywnych (w oparciu o doświadczenia z I semestru) lub posiadające znamiona performansu. Będzie również kontynuowane konwersatorium, by każdy mógł podzielić się swoimi obserwacjami i przemyśleniami względem łączenia sztuk performatywnych w zdecydowanie rozszerzonym znaczeniu tego pojęcia.
W cyklu 2024/25-L:
Zajęcia fakultatywne mają formę wymiennie: konwersatorium oraz ćwiczeń praktycznych. W pierwszym etapie studenci dzielą się swoimi dotychczasowymi doświadczeniami, spostrzeżeniami i wątpliwościami dotyczącymi sztuki performansu w Polsce i na świecie. Zrealizowane zostanie również konwersatorium wprowadzające, podczas którego studenci zostaną zapoznani z historią powstania, procesem przemian oraz charakterystyką współczesnych działań performatywnych. Kolejnym etapem zajęć jest podejmowanie przez studentów prób realizacji autorskich działań performatywnych (indywidualnie lub w grupie o dowolnej ilości osób) mieszczących się w jednej z czterech kategorii zaproponowanych przez prowadzących: 1. Instalacja performatywna ; Autorskie wypowiedzi performatywne będą przyczynkiem do głębszej analizy istoty performansu oraz wyszczególnienia etapów jego przygotowania i samego performowania. W ramach kontynuacji formy konwersatorium studenci weryfikują swoje przemyślenia. |
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
- student potrafi zdefiniować dynamiczne pojęcie performansu i sztuk performatywnych (K_K02, K_K06, SATL_K02);
- student zna historię powstania sztuki performansu, proces przemian działań performatywnych na przestrzeni lat oraz potrafi podać przykłady współczesnych artystów-performerów (K_W04, K_W09, K_K10, SATL_W04);
- student ma doświadczenie w tworzeniu autorskiego konspektu działań performatywnych oraz w podejmowaniu próby realizowania działań performatywnych na scenie (K_W06, K_U01, SATL_W03, SATL_U04).
Kryteria oceniania
Formą zaliczenia I semestru jest :
- zrealizowanie autorskiego działania performatywnego w jednej z czterech kategorii zaproponowanych przez prowadzących (indywidualnie lub w grupie o dowolnej liczbie osób) ;
Formą zaliczenia II semestru jest:
- zrealizowanie autorskiego działania scenicznego o znamionach performatywnych lub z elementami performansu (indywidualnie lub w grupie o dowolnej liczbie osób) .
Praktyki zawodowe
Opcjonalnie: możliwość zrealizowania praktyk w ramach współpracy z białostocką Galerią Arsenał (m.in. podczas performensów towarzyszącym wystawom) lub wzięcie udziału w działaniu performatywnym poprzez samodzielne nawiązania współpracy przez studenta z dowolną instytucją w Białymstoku, w całej Polsce lub za granicą.
Literatura
- Richard Schechner, "Performatyka. Wstęp"