Warsztat pisania akademickiego WOT/M/WPA
Osoby studenckie poznają metody konstruowania tekstu naukowego, próbują zmierzyć się ze sformułowaniem definicji terminu, problemu badawczego i hipotezy badawczej. Zajęcia uczą także dokładnej lektury tekstów naukowych i krytycznego myślenia.
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
K_WOTL_W01 Absolwent zna i rozumie w zaawansowanym stopniu fakty, teorie i metody dotyczące wiedzy teatrologicznej, ze szczególnym uwzględnieniem historii teatru i dramatu polskiego i powszechnego.
K_WOTL_W02 Absolwent zna i rozumie podstawowe zagadnienia z zakresu dyscyplin nauk o sztuce (a także sztuk filmowych i teatralnych).
K_WOTL_W04 Absolwent zna i rozumie dzieje i sposób funkcjonowania krytyki teatralnej, metody analizy przedstawienia teatralnego i kulturowego, metodologię teatrologiczną oraz założenia zarządzania kulturą.
K_WOTL_W05 Absolwent zna i rozumie powiązania teatru z kwestiami ekonomicznymi, prawnymi i etycznymi oraz polityczne, ekonomiczne i instytucjonalne uwarunkowania różnych rodzajów działalności zawodowej związanej z kierunkiem studiów.
K_WOTL_W06 Absolwent zna i rozumie ścisłe powiązanie teatru z innymi rodzajami sztuk (literatura, sztuki plastyczne, muzyka, taniec, film) i ma niezbędną wiedzę na ich temat
K_WOTL_W07 Absolwent zna i rozumie powiązanie wiedzy o teatrze z innymi dyscyplinami w obrębie nauk humanistycznych i społecznych (historia, filozofia, historia idei) i ma podstawową, niezbędną wiedzę na ich temat.
K_WOTL_U01 Absolwent potrafi wykonywać zadania oraz rozwiązywać problemy badawcze, oraz samodzielnie planować własne uczenie się.
K_WOTL_U02 Absolwent potrafi komunikować się z otoczeniem – ze środowisk naukowych i twórczych – brać udział w debacie i odpowiednio uzasadniać przyjmowane przez siebie stanowiska.
K_WOTL_U03 Absolwent potrafi wykorzystywać posiadaną wiedzę z zakresu wiedzy o teatrze przez właściwy dobór i krytyczną analizę źródeł i informacji z nich pochodzących
K_WOTL_U04 Absolwent potrafi wykorzystywać posiadaną wiedzę z zakresu wiedzy o teatrze przez właściwy dobór narzędzi metodologicznych i zastosowanie technik informacyjno-komunikacyjnych.
K_WOTL_U06 Absolwent potrafi planować i organizować własną pracę badawczą, pracować w zespole, współdziałać w grupie także o charakterze interdyscyplinarnym.
K_WOTL_U07 Absolwent potrafi wykorzystać zdobytą wiedzę o teatrze w samodzielnym rozwoju
K_WOTL_K01 Absolwent jest gotów do dbania o dorobek i tradycje wiedzy o teatrze oraz do upowszechniania etycznych wzorów postępowania w środowisku pracy, oraz do odpowiedzialnego podejmowania ról i zadań
K_WOTL_K02 Absolwent jest gotów do krytycznej oceny własnej wiedzy, posługiwania się nią w rozwiązywaniu problemów poznawczych i praktycznych oraz zasięgania opinii ekspertów w przypadku trudności z samodzielnym rozwiązaniem problemu.
K_WOTL_K04 Absolwent jest gotów do odpowiedzialnego pełnienia ról zawodowych, kierując się zasadami etyki zawodowej i dobrem tradycji wiedzy o teatrze.
K_WOTL_K05 Absolwent jest gotów do podejmowania samodzielnych prac, wykazując się umiejętnością zbierania, analizowania i interpretowania informacji, rozwijania idei i formułowania argumentacji oraz umiejętnością organizacji pracy
K_WOTL_K06 Absolwent jest gotów do efektywnego wykorzystania wyobraźni, intuicji, emocjonalności, zdolności twórczego myślenia i twórczej pracy, adaptowania się do zmieniających się okoliczności
Kryteria oceniania
Ustalane z prowadzącymi grupy.
Literatura
Lektury ustalane są z prowadzącymi grupy zajęciowe na początku semestru.
Lektury kontekstowe, Podręczniki:
Howard S. Becker, Warsztat pisarski badacza, tłum. Paweł Tomanek. Warszawa: PWN, 2022.
Alan F. Chalmers, Czym jest to, co zwiemy nauką? Rozważania o naturze, statusie i metodach nauki, przeł. Adam Chmielewski. Wrocław: Siedmiogród, 1993.
Umberto Eco, Jak napisać pracę dyplomową: Poradnik dla humanistów, przeł. Grażyna Jurkowlaniec. Warszawa: WUW, 2007.
Maria Janion, Humanistyka: Poznanie i terapia. Warszawa: PIW, 1974.
Thomas S. Mullaney i Christopher Rea, Rozpoczynanie badań: Jak wybrać temat badawczy, przeł. Fabian Tryl. Warszawa: PWN, 2023.
Anetta Undas, Jak przygotować artykuł naukowy i doprowadzić do jego publikacji? (https://poradnik-naukowy.gumed.edu.pl/42025.html)